Explicație / definiție

Ibuprofenul aparține grupului de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), deci este un calmant. Poate avea, pe lângă o bună rezistență anti-inflamatoare, antiinflamatoare și antipiretică.

nume comerciale

Ibu 200®, Ibu 400®, Ibu 600®, Ibu 800®, Spalt®, Dolgit®, Imbun®, Dolormin®, Aktren®, Ibudolor®, Ibuphlogont®, Dolo-Puren®

Există, desigur, și alte denumiri comerciale, care nu au fost menționate din motive de claritate.

Denumirea chimică

2- (4-Isobotyl-fenil) propionic
Formula moleculară: C13H18O2

domenii de aplicare

Formula structurală ibuprofen

Aplicațiile tipice ale ibuprofenului sunt:

  • osteoartrită
  • Artrita reumatoidă
  • Condiții de umflare după accidentare sportivă și operație
  • dureri de spate
  • hernie de disc
  • durerile menstruale
  • dureri de cap
  • Durere de orice putere
  • Osteoporoză tranzitorie
  • febră
  • migrenă
  • durere de dinți

    efect

    Ibuprofenul este unul dintre medicamentele care pot fi utilizate pentru a trata inflamația, febra și durerea.

    Cea mai frecventă utilizare a ibuprofenului este în dureri de cap, dureri de dinți sau dureri menstruale, precum și în reducerea febrei. Ibuprofenul este utilizat și în tratamentul atacurilor de migrenă, vânătăi, entorse și tulpini.

    Adesea, 200 - 400 mg de substanță activă ibuprofen sunt suficiente pentru tratament.

    Ingredientul activ combate atât procesele inflamatorii din organism, cât și durerea în sine, astfel încât poate fi tratat cu ibuprofen chiar și în bolile reumatice inflamatorii ale articulațiilor. Totuși, aici este necesară adesea o doză crescută de 800 mg de ibuprofen pentru a obține un efect corespunzător.

    Pentru sugarii și copiii mai mari, ibuprofenul în doze mici este disponibil sub formă de suc.
    Dintr-o doză de 600 mg / comprimat, medicamentele care conțin ingredientul activ Ibuprofen sunt prescrise și trebuie prescrise de un medic. În plus, aportul trebuie să aibă loc întotdeauna în consultare cu un medic.

    Ibuprofenul este numărat printre medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene și aparține subgrupului numit compuși de acid propionic. Mecanismul de acțiune al ibuprofenului poate fi în mare măsură atribuit efectului său inhibitor asupra formării prostaglandinei (vezi: prostaglandine) în organism.

    Aceste prostaglandine sunt eliberate de organism ca substanțe mesagere atunci când au loc procese inflamatorii în organism. Prostaglandinele din țesut pentru semnele tipice de înroșire și umflare, dar, de asemenea, sensibilizează terminațiile nervoase, asigurând astfel transmiterea durerii și percepția durerii în creier.

    Dacă producția de prostaglandine din organism este prevenită de ibuprofen, reacțiile de durere și inflamație sunt de asemenea reduse. Ibuprofenul are astfel antiinflamatoare, decongestionant și analgezic.
    Efectul antipiretic suplimentar al ibuprofenului este obținut prin influențarea centrului de control al temperaturii în creier.

    Ibuprofenul este diluat în sânge?

    Ibuprofenul este într-o măsură mai mică subtierea sângelui. Cu toate acestea, nu este suficient pentru a-l folosi ca un medicament care subtiează sângele regulat.

    Ca și aspirina, care are un efect de subțiere a sângelui, ibuprofenul se leagă de enzima ciclooxigenază. Cu toate acestea, ambele medicamente se leagă de diferite părți ale enzimei, motiv pentru care proprietățile lor de subtiere a sângelui sunt diferite.

    Astfel, ibuprofenul nu trebuie întrerupt înainte de operație sau tratament dentar și nu este necesară monitorizarea regulată a nivelului sanguin.
    Cu toate acestea, trebuie avut grijă să nu luați ibuprofen și aspirină în același timp. În acest caz, ibuprofenul blochează enzima astfel încât aspirina să nu mai poată funcționa. Ca urmare, proprietatea de subțiere a sângelui este eliminată și poate duce la formarea cheagurilor.

    dozare

    Ibuprofenul este disponibil atât sub formă de comprimat, cât și ca suc. În dozele obișnuite în Germania sunt comprimate cu 200 mg, 400 mg, 600 mg și 800 mg. Doza zilnică maximă este de 2400 mg.

    Ibuprofenul se află în Germania în doză de 200 și 400 mg de la farmacie, pe bază de rețetă de 600 mg.

    Ca suc, ibuprofenul este disponibil pe bază de rețetă pentru copiii mici de la vârsta de 6 luni; sub 6 luni, ibuprofenul nu trebuie utilizat sau riscul și beneficiile trebuie luate în considerare cu atenție. Persoana de contact este medicul curant (pediatru).

    Ibuprofen 400, 600 sau 800?

    Ibuprofenul se vinde în diferite doze pe comprimat. Există preparate cu 400 mg, 600 mg și 800 mg substanță activă.
    Ibuprofenul 400 este contracomandat, în timp ce 600 și 800 sunt doar pe bază de rețetă. Există mai multe motive pentru aceasta.

    Indiferent de doza de medicament, Ibuprofenul este farmacie și, prin urmare, poate fi achiziționat doar în farmacii. Ibuprofenul are efect analgezic, antipiretic și antiinflamator.
    Prin urmare, poate fi utilizat pentru diferite cauze ale durerii și febrei, dar și pentru bolile reumatice și osteoartrita.

    Fie că este ibuprofen 400, 600 sau 800, domeniul de aplicare este același. Doar în practică în legătură cu anumite boli, există diferențe în aplicație.

    Având în vedere că Ibuprofen 400 este contracomandat, acesta poate fi luat pentru auto-medicamente, adică fără a consulta un medic. Acesta este adesea cazul dureri de cap, dureri de spate, dureri de dinți și menstruație.

    Ibuprofenul 600 și 800 se utilizează atunci când sunt necesare doze mai mari pe o perioadă mai lungă de timp, la recomandarea medicului. Acesta este cazul bolilor reumatice, cum ar fi artrita reumatoidă, guta și osteoartrita.
    Deoarece ibuprofenul 600 și 800 pot fi achiziționate numai după prezentarea unei rețete, este recomandabil să consultați un medic în mod regulat pentru boli inflamatorii.

    Dozare pe kilogram de greutate corporală

    Ca ghid, se pot lua 30 mg ibuprofen pe kilogramul de greutate corporală pe zi.
    Prin urmare, o persoană care cântărește 70 kg ar trebui să consume aproximativ 2100 mg ibuprofen pe zi.

    Acest lucru este doar parțial adevărat. În primul rând, trebuie făcută o distincție în privința faptului că este vorba de medicamente de sine stătător sau dacă ibuprofenul este luat la sfatul medicului.
    Auto-medicația nu trebuie să depășească 1200 mg pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani sau mai mari, cu o greutate minimă de 40 kg.

    Per doză unică nu trebuie luate mai mult de 200-400 mg.

    Totuși, sub supraveghere medicală, pot fi luate doze de până la 2400 mg pe zi. Copiii între 10 și 12 ani cu o greutate cuprinsă între 30 și 39 kg pot lua doza maximă zilnică de 800 mg în doze unice de până la 200 mg ibuprofen.

    Între șase și nouă ani, copiii cu greutatea de 20-29 kg pot lua, de asemenea, 200 mg pe doză unică și 600 mg ca doză maximă zilnică.
    Dacă un copil cu vârsta și greutatea sa se situează între două dintre categorii, vă puteți baza pe greutate, deoarece acest lucru este crucial pentru dozare.

    Indiferent de vârstă și dozare, comprimatele de ibuprofen trebuie înghițite întregi cu puțin lichid, de preferință apă sau ceai.
    Între timpii de admisie ar trebui să fie de patru până la șase ore, astfel încât doza maximă zilnică să fie împărțită în trei până la patru doze unice. Dacă este o auto-medicare, ar trebui să vă respectați dozele de mai sus.

    Dozarea după boală

    Când luați în considerare dozele maxime menționate, nu contează cu adevărat ce fel de afecțiuni este, fie dureri de dinți, migrene, dureri de cap, dureri de spate, dureri în gât, febră sau simptome de răceală.

    Doza exactă poate fi personalizată în funcție de severitatea simptomelor. Desigur, are sens să începeți cu o doză mică de, de exemplu, 200 mg pentru un adult și să o creșteți dacă este necesar, dacă starea nu se îmbunătățește.

    Ca parte a auto-medicației, însă, ibuprofenul nu trebuie luat mai mult de trei-cinci zile. În caz contrar, consultați un medic.

    Dozare în atac de gută

    Atunci când ibuprofenul este utilizat pentru a trata un atac de gută, poate ameliora simptomatic doar durerea și inflamația și nu poate lupta împotriva cauzei în sine.
    Adesea, trebuie luate cantități mai mari de ibuprofen pentru a fi ușurate.

    În acest caz, merită să vă prezentați un medic care poate prescrie un ibuprofen 800. Aceasta reduce numărul pur de tablete și ajută mai eficient datorită dozei mai mari.

    Ibuprofenul ca supozitor

    Ibuprofenul este de asemenea disponibil sub formă de supozitoare în doze de 60, 75, 125, 150, 200, 400, 600 și 1000 mg.

    Are același efect și reacții adverse ca ibuprofenul sub formă de tablete și este supus acelorași regimuri de dozare. Poate fi folosit și pentru durere, inflamație și febră.
    În special la copii și la persoanele cu dificultăți de înghițire se folosește, deoarece tabletele convenționale de ibuprofen sunt mari și nu trebuie zdrobite sau prelucrate altfel, ci trebuie înghițite întregi. Desigur, aceasta este o depășire pentru copii și poate fi pur și simplu imposibilă pentru persoanele cu probleme de înghițire.

    Folosind supozitoare de ibuprofen, acest obstacol poate fi evitat.

    ibuprofen Unguent

    Gelul de ibuprofen este de obicei preparat la o concentrație de 50 mg ibuprofen per gram de gel. Este pentru uz extern pe piele. Deoarece pielea umană este o barieră pronunțată, cantitatea de ingredient activ trebuie să fie corespunzător mare.
    De fapt, doar o mică proporție a celor 50 mg este absorbită în organism.

    Prin urmare, nu trebuie aplicat sau luat pe mucoase în niciun caz, deoarece acest lucru poate duce la supradozaj.

    Gelul de ibuprofen ajută la durerile articulare, spate și musculare. Aplicat pe articulațiile inflamatorii, are efecte antiinflamatoare și de răcire.

    efecte secundare

    Reacții alergice:

    • Erupție (înroșire, mâncărime)
    • Scăderea tensiunii arteriale
    • șoc

    Sângerare în tractul gastro-intestinal:

    • Toate AINS nu trebuie luate niciodată pe stomacul gol. Dacă în istoricul medical există stomac sau ulcer intestinal, doza trebuie cântărită cu atenție de către medic. În plus, trebuie prescris un preparat de protecție a stomacului (de exemplu omeprazol, pantoprazol / Pantozol ® ).
    • în special în combinație, riscul de sângerare crește considerabil
    • Ibuprofenul provoacă adesea gastrită. Inflamația mucoasei gastrice este declanșată de absorbția directă a AINS prin stomac. Dar includerea sub forma unui supozitor poate declanșa o gastrită prin fluxul sanguin. Cu toate acestea, riscul este mai mic.

    Astm bronșic

    Leziuni hepatice / rinichi:

    • Utilizarea continuă a ibuprofenului poate provoca leziuni ale ficatului și rinichilor, în bolile hepatice sau renale existente, utilizarea AINS trebuie verificată cu atenție.
      În caz de utilizare continuă, valorile ficatului și rinichilor trebuie verificate la intervale regulate.

    Pentru informații detaliate despre efectele secundare ale ibuprofenului, consultați: Efecte secundare ale ibuprofenului

    interacțiuni

    Cortizon / Cortizon:

    • cu cortizon concomitent riscul de sângerare în tractul gastro-intestinal crește semnificativ, apariția gastritei crește semnificativ

    anticoagulantă:

    • Ibuprofenul nu trebuie administrat concomitent cu anticoagulante sau preparate din aceeași clasă (diclofenac / indometacin / piroxicam).
      Mai ales atunci când se administrează concomitent cu marcumar, trebuie avut în vedere faptul că efectul de subțiere a sângelui de marcumar crește.

    Ibuprofen și alcool

    Ibuprofenul și alcoolul nu trebuie luate în același timp, deoarece ambele substanțe sunt metabolizate în principal în ficat.

    Dacă ibuprofenul și alcoolul sunt luate împreună, acestea se descompun mai lent. Rezultatul este că ambele se acumulează în corp.

    Alcoolul se acumulează în principal în creier, ceea ce duce la simptome clasice legate de alcool. Acestea includ scăderea pragului de inhibiție, pierderea controlului, judecarea greșită a riscurilor și tulburările de percepție.
    În plus, alcoolul are un efect hepatotoxic și neurotoxic și astfel distruge în mod direct celulele hepatice și ale creierului.

    Dacă ibuprofenul se acumulează în organism, poate duce la supradozaj și la reacții adverse masive.
    Semnele sunt:

    • dureri abdominale severe din cauza sângerării,
    • greață,
    • vărsături,
    • fluctuații ale tensiunii arteriale
    • reacții alergice
    • și disfuncții renale și hepatice.

    Dacă apar astfel de simptome, este esențial să vă adresați unui medic și să nu mai luați alt ibuprofen.

    Contraindicații

    Contraindicațiile pentru ibuprofen sunt:

    • un ulcer gastric existent sau ulcer intestinal
    • mai multe ulcere gastrice sau ulcere intestinale din istoricul medical
    • Astm bronșic
    • boli ale ficatului sau boli ale rinichilor
    • Sarcina sau alăptarea (vezi alăptarea)

    Ibuprofen în sarcină

    Cercetătorii americani au descoperit printr-un studiu statistic că riscul de avort sporit este crescut cu până la 80% dacă femeia însărcinată ia aspirină sau alte medicamente pentru durere într-un stadiu incipient al sarcinii.
    Mii de femei însărcinate au fost examinate și rezultatele studiului au fost publicate în revista științifică "British Medical Journal" (Bd.327, p.368).
    Denumirea oficială a grupului analgezic investigat este antiinflamatoarele nesteroidiene, care includ, dar nu se limitează la:

    • ibuprofen,
    • diclofenac,
    • indometacin
      și
    • Ketoprofen.

    Aceste medicamente sunt prescrise în mod obișnuit pentru dureri de cap, dureri menstruale și febră și sunt utilizate pe scară largă în populație, deoarece prezintă mici efecte secundare în raport cu eficacitatea.

    Acum, însă, aplicarea la femeile tinere cu posibilitate de sarcină trebuie să fie luată în considerare strict, întrucât tocmai preluarea timpului concepției, potrivit studiului poate fi foarte critică pentru dezvoltarea sarcinii.

    Motivul acestei creșteri a probabilității avortului poate fi acela că grupul analgezic inhibă formarea prostaglandinelor în întregul corp. Totuși, aceste substanțe mesagere, care transmit și stimuli de durere în sistemul nervos central, favorizează, de asemenea, implantarea embrionului în uter. Dacă formarea prostaglandinelor este acum inhibată, aceasta poate duce la o implantare mai dificilă a embrionului în uter și, ulterior, la un risc mai mare de avort.

    Față de ibuprofen, medicamentele pentru durere, cum ar fi paracetamolul, sunt mai favorabile în timpul sarcinii, deoarece împiedică formarea prostaglandinei numai în sistemul nervos central, dar nu și în restul corpului.

    Alte studii au descoperit că în timpul aportului de ibuprofen există un risc ușor crescut de apariție a bolilor cardiovasculare și a malformațiilor copilului, iar copiii de sex masculin pot experimenta teste nedorite la naștere.

    În ultimul trimestru de sarcină, antiinflamatoarele nesteroidiene (AINS) pot duce la închiderea prematură a așa-numitului ductus arteriosus botalli la copilul nenăscut.
    Prin urmare, această închidere prematură este dăunătoare pentru copil, deoarece ductus botalli este esențial pentru circulația intrauterină (= în abdomenul mamei). Dacă se închide în mod fals prematur în stomacul mamei, luând medicamente precum ibuprofenul, acesta poate duce la insuficiență cardiacă a copilului nenăscut, astfel încât trebuie să se facă o inițiere prematură de urgență a nașterii.
    În plus, asocierea consumului de ibuprofen în timpul sarcinii și tensiunii arteriale ridicate, inflamația colonului necrotizant ( enterocolită ), precum și perfuzia renală redusă la copil a fost observată până în prezent.

    În cele din urmă, se poate rezuma că orice consum de droguri în timpul sarcinii este considerat a fi extrem de critic și, de asemenea, cu analgezice întotdeauna descoperiri noi care ar trebui sfătuite doar în extremele rare de luat în timpul sarcinii sau dorința de a utiliza analgezice, doriți riscul nu creșteți un avort spontan.

    Ibuprofen în timpul alăptării

    Răspunsul pentru a putea lua sau nu un medicament în timpul alăptării depinde de dacă substanța activă și produsele de descompunere a acestuia sunt eliberate în laptele matern și, astfel, la copil.

    Ibuprofenul este transmis numai în cantități mici prin laptele matern.
    Deci, dacă este inevitabil sau dacă este doar o utilizare pe termen scurt de ibuprofen, acesta poate fi utilizat în timpul alăptării.
    Cu toate acestea, dacă este de prevăzut că terapia cu ibuprofen va dura mai mult, ar trebui să se considere că se va încheia alăptarea.

    Nu se recomandă întreruperea alăptării într-un astfel de caz numai pe durata terapiei, deoarece nu se poate spune că nu vor fi prezente cantități relevante de produse de degradare în laptele matern.

    Dacă ibuprofenul este utilizat din cauza durerii sau febrei, acesta poate fi schimbat pe paracetamol pentru a evita înțărcarea. Aceasta este, de obicei, prima alegere pentru durere și febră la gravide și mame care alăptează.

    Dacă ibuprofenul este utilizat din cauza inflamației, acesta nu poate fi înlocuit cu paracetamol, deoarece acetaminofenul nu are efect antiinflamator.

    preț

    Întrucât se vorbește întotdeauna de presiunea costurilor în sectorul sănătății, cred că este important să se învețe prețurile la medicamente:

    Ibuprofen de la Ratiopharm ® | 10 foi de film (N1) 400 mg | 10, 97 €

    Ibuprofen de la Ratiopharm ® | 100 de folii de film (N3) 800 mg | 27, 23 €

    Producătorii sunt numiți ca exemple și au fost selectați la întâmplare. Nu avem nicio conexiune personală cu niciun producător!

    cerinţa bază de rețetă

    Ibuprofenul este disponibil până la o doză de 400 mg pe comprimat fără rețetă, de la 600 mg există o cerință de prescripție medicală!
    Mai multe despre ibuprofen și dureri de cap la partenerul nostru.


    Tag-Uri: 
  • ortopedie online 
  • Chirurgie Plastică 
  • ups, a apărut o eroare! această pagină nu a fost găsită, din păcate, ați fost dorită 
  • ginecologie și obstetrică 
  • specializări 

Prefera

Preferințe Categorii

Vedere

Top